Helix Evoke wardrobe with doors and mirror
Add to WishlistAlready In Wishlist
Add to Wishlist
Product Information
| Dimensions | Depth (mm): 580 Width (mm): 1647 Height (mm): 2000 |
|---|---|
| Product type | Wardrobe with doors |
| Collection | Helix Evoke |
| Functionality | With handles, Without LED backlighting, Without soft close |
| Color | Evoke Oak + Black |
| Properties | With door, With shelf |
| Configuration | Number of doors: 3 |
| Application and design possibilities | Bedroom, Hallway |
| Fronts | 16 mm MDF fronts wrapped in profile wrapping paper in Eurasia Eiche FSC MIX |
| Frame | 16 mm chipboard laminated in Coast Evoke Oak / Black |
| Decor | 22 mm chipboard in Ewok Oak color |
| Fittings and functions | Hinges |
| Suspension components | DC overlay and semi-overlay hinges (for chipboard doors) |
| Handles | Matte black handle Ф.412.056 (for chipboard doors) |
| Legs | 38 mm MDF legs |
| Manufacturer | Fabryka Mebli Blonski, Ukraine |
Logistics & Packaging
- Number of packs: 3
- Dimensions and weight of pack 1: Weight: 52,8kg, Length: 174cm, Width: 64cm, Height: 10,5cm
- Dimensions and weight of pack 2: Weight: 53kg, Length: 198cm, Width: 61,5cm, Height: 7,9cm
- Dimensions and weight of pack 3: Weight: 43kg, Length: 198,1cm, Width: 48,5cm, Height: 9,4cm
- Packaging test (ISTA 3A certified): Yes
- Palletization possible: Yes

Polski
Deutsch







