Helix Evoke Desk
Add to WishlistAlready In Wishlist
Add to Wishlist
Product Information
| Dimensions | Depth (mm): 550 Width (mm): 1200 Height (mm): 780 |
|---|---|
| Product type | Desk |
| Collection | Helix Evoke |
| Functionality | With handles, Without LED backlighting, Without soft close |
| Color | Evoke Oak + Black |
| Properties | With door, With drawer, With shelf |
| Configuration | Number of doors: 1, Number of drawers: 1, Number of shelves: 1 |
| Application and design possibilities | Office |
| Fronts | 16 mm MDF fronts wrapped in profile wrapping paper in Eurasia Eiche FSC MIX |
| Frame | 16 mm chipboard laminated in Coast Evoke Oak / Black |
| Decor | 22 mm chipboard in Ewok Oak color |
| Fittings and functions | Guides, Hinges |
| Guiding mechanisms | Coating – zinc, Full telescopic extension, Material – metal |
| Suspension components | DC overlay and semi-overlay hinges (for chipboard doors) |
| Handles | Matte black handle Ф.412.056 (for chipboard doors) |
| Legs | 38 mm MDF legs |
| Manufacturer | Fabryka Mebli Blonski, Ukraine |
Logistics & Packaging
- Number of packs: 1
- Dimensions and weight of pack 1: Weight: 38,4kg, Length: 129,5cm, Width: 78cm, Height: 9,5cm
- Packaging test (ISTA 3A certified): Yes
- Palletization possible: Yes

Polski
Deutsch






