Helix Evoke low showcase
Add to WishlistAlready In Wishlist
Add to Wishlist
Product Information
| Dimensions | Depth (mm): 405 Width (mm): 990 Height (mm): 1550 |
|---|---|
| Product type | Low showcase |
| Collection | Helix Evoke |
| Functionality | With handles, Without LED backlighting, Without soft close |
| Color | Evoke Oak + Black |
| Properties | With door, With shelf |
| Configuration | Number of doors: 3, Number of shelves: 6 |
| Application and design possibilities | Bedroom, Hallway, Living room |
| Fronts | 16 mm MDF fronts wrapped in profile wrapping paper in Eurasia Eiche FSC MIX |
| Frame | 16 mm chipboard laminated in Coast Evoke Oak / Black |
| Decor | 22 mm chipboard in Ewok Oak color |
| Fittings and functions | Hinges |
| Suspension components | DC overlay and semi-overlay hinges (for chipboard doors), Duomatic 94° (for glass doors), DUOMATIC SL 3 mm cross mounting plate for DUOMATIC SL screws (for glass doors), Hinge |
| Handles | Matte black handle Ф.412.056 (for chipboard doors), Matte black metal handle Schwinn 22957/32 B50 (for glass doors) |
| Legs | 38 mm MDF legs |
| Manufacturer | Fabryka Mebli Blonski, Ukraine |
Logistics & Packaging
- Number of packs: 4
- Dimensions and weight of pack 1: Weight: 16kg, Length: 111cm, Width: 47cm, Height: 7,5cm
- Dimensions and weight of pack 2: Weight: 37,6kg, Length: 149cm, Width: 60cm, Height: 10cm
- Dimensions and weight of pack 3: Weight: 7,8kg, Length: 162,5cm, Width: 14cm, Height: 8,5cm
- Dimensions and weight of pack 4: Weight: 2,8kg, Length: 76,2cm, Width: 45cm, Height: 3,5cm
- Packaging test (ISTA 3A certified): Yes
- Palletization possible: Yes

Polski
Deutsch







