Helix Evoke wardrobe
Add to WishlistAlready In Wishlist
Add to Wishlist
Product Information
| Dimensions | Depth (mm): 580 Width (mm): 980 Height (mm): 2000 |
|---|---|
| Product type | Wardrobe |
| Collection | Helix Evoke |
| Functionality | With handles, Without LED backlighting, Without soft close |
| Color | Evoke Oak + Black |
| Application and design possibilities | Bedroom, Hallway |
| Fronts | 16 mm MDF fronts wrapped in profile wrapping paper in Eurasia Eiche FSC MIX |
| Frame | 16 mm chipboard laminated in Coast Evoke Oak / Black |
| Decor | 22 mm chipboard in Ewok Oak color |
| Suspension components | DC overlay and semi-overlay hinges (for chipboard doors) |
| Handles | Matte black handle Ф.412.056 (for chipboard doors) |
| Legs | 38 mm MDF legs |
| Manufacturer | Fabryka Mebli Blonski, Ukraine |
Logistics & Packaging
- Number of packs: 3
- Dimensions and weight of pack 1: Weight: 28,6kg, Length: 112,7cm, Width: 64,5cm, Height: 9cm
- Dimensions and weight of pack 2: Weight: 46,8kg, Length: 194cm, Width: 61,2cm, Height: 8cm
- Dimensions and weight of pack 3: Weight: 10,2kg, Length: 207,5cm, Width: 14cm, Height: 8,5cm
- Packaging test (ISTA 3A certified): Yes
- Palletization possible: Yes

Polski
Deutsch







